ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Právě teď / Right now

Stipendia FLEX - Future Leaders Exchange

Chceš si vyzkoušet život amerického teenagera? Bydlet rok v americké hostitelské rodině a studovat na americké střední škole? Zabojuj o stipendium FLEX, které plně hradí Ministerstvo zahraničí USA. POZOR! letošní uzávěrka pro české uchazeče a uchazečky je 28. září 2023. Více na https://czechia.americancouncils.org/flex-cz

Hejčínský Gaudeamus 2023

Hejčínský veletrh vysokých škol, na kterém absolventi gymnázia předávají maturantům své zkušenosti z vysokoškolských studií a pracovního života. Letošní ročník se uskuteční 15. 9. 2023. Více na www.hejcinskygaudeamus.cz

Změna ve vedení ANGLICKÉ SEKCE

Od 1. 9. 2023 přebírá funkci zástupkyně pro Anglickou sekci Mgr. Hana Mádrová, tel. 585 711 112, email madrova@gytool.cz.

Maturity 2023

Maturita na podzim, maturita s jistotou. Někdo září, někdo v září. Tak tohle u nás neplatí - my se poctivě připravujeme:-) Informace k maturitě z angličtiny naleznete na stránkách předmětové komise AJ pro G6

BRIDGES - Mosty znám

Ve středu 10. května 2023 se uskutečnil další z řady projektových dnů, tentokrát na téma mosty. Vyučující AS si připravili dílnu na téma Bridges - mosty, které nás spojují.

Přijímačky 2023/2024

V následujícím školním roce 2023/24 otevíráme 2 třídy, do kterých přijímáme 56 žáků. Termín přijímacích zkoušek do šestiletého gymnázia je 17. a 18. dubna 2023. Přijímací zkoušky na česko-anglickou sekci se konají pouze z českého jazyka a matematiky. Více informací naleznete v sekci Přijímací zkoušky, popř přímo na webu školy. Přejeme hodně štěstí :-)

HEY TALKS 2022-23: výsledky

Dne 2. 2. 2023 se uskutečnilo finále školní soutěže v motivačním projevu v anglickém jazyce HEY TALKS. Gratulujeme všem účastníkům a především oceněným. Ocenění studenti v kategorii nižší gymnázium:

1. místo Leontýna Utíkalová II.B6
2. místo Anna Pospíšilová III.A8
3. místo Marek Najer II.B6
4. místo Justýna Utíkalová II.B8.

Ocenění studenti v kategorii vyšší gymnázium:

1. – 2. místo Ronja Drahanská VI.A6, Oto Janků IV.A6
3. místo Kateřina Nohejlová VI.B8

Zvláštní ocenění:

Amélie Navrátilová V.A8
Antonín Zeman VI.B8
Lucie Ovčačíková III.B6
Veronika Hubená III.C6

Děkujeme za inspirativní soutěžní příspěvky!

About:

This school year 2022-23 we are starting the first year of our school competition in speaking, HEY TALKS, and make it our tradition for the years to come. We will use a format similar to TED Talks and motivate our students to make a short speech on a chosen topic (personal or academic) that could be inspirational for others. The length could vary based on age/ level of English (1-5 minutes).

Dřívější akce

Hejčínský Gaudeamus 2022

Hejčínský veletrh vysokých škol, na kterém absolventi gymnázia předávají maturantům své zkušenosti z vysokoškolských studií a pracovního života. Letošní ročník se uskuteční 16. 9. 2022. Více na www.hejcinskygaudeamus.cz

AWARDS for Creative Writing, TED Talk or Slam Poetry 2021

POETRY - FICTION

FIRST PLACE

Kamila Strnadová III.B6 for an original piece of writing on the theme of Isolation
Pavla Krumniklová VI.A6 for original fiction written in rich language on the theme of Isolation
Magdaléna Bažantová II.B8 for touching poetry on the theme of Isolation

SECOND PLACE

Tatiana Galčenková II.B6 for a powerful set of poems and paintings on the theme of Isolation

THIRD PLACE

Ondřej Sedlák II.B6 for a carefully designed story on the theme of Isolation
Beáta Stavělová V.A8 for beautiful sensual poetry on the theme of Isolation
Amélia Cápec III.A for a gripping and original story on the theme of Isolation

TED TALKS COMPETITION - special award

Vendelín Filip III.A6 for a thought-provoking speech on the theme of Education

Rok v USA zdarma - americká vládní stipendium FLEX pro středoškoláky

Čeští středoškoláci a středoškolačky se mohou letos na podzim opět ucházet o americké vládní stipendium Future Leaders Exchange (FLEX), které vybraným studentům a studentkám umožní strávit rok v USA zdarma. On-line přihláška na školní rok 2021–22 je dostupná do 15. října na odkaze https://ais.americancouncils.org/flex.

Program FLEX financuje Ministerstvo zahraničí USA a za víc než čtvrt století existence ho absolvovalo na 29 000 studentů z Evropy a Asie. FLEXu se původně mohli účastnit jen studenti z bývalých sovětských republik, v posledních letech se ale rozšiřuje i do dalších zemí.

Loni v srpnu s ním do USA odletělo prvních deset českých středoškoláků a středoškolaček ze všech koutů republiky. Letošní vítězové stipendia si kvůli pandemii nového koronaviru budou muset na svůj odlet počkat do příštího léta. Tento podzim tedy hledáme několik studentů a studentek (přesný počet ještě neznáme), kteří tuto "odloženou" skupinu za rok v létě doplní.

Od ostatních programů, které zajišťují roční studijní pobyty v USA, se FLEX liší především tím, že se za něj nic neplatí. Americká vláda stipendistům uhradí cestovní náklady a základní zdravotní pojištění, zajistí ubytování v prověřené hostitelské rodině a docházku na místní střední škole. Studentům také vyplácí měsíční kapesné na základní osobní potřeby a společenské aktivity.

The Creative Writing Competition 2020 - Results

This year´s special awards were presented to the following students:

Pavla Krumniklová V.A6

SANCTUARY
You`d think the mask over my eyes makes me utterly blind. You`d be right. I, surrounded by my close friend Darkness, know all the right ingredient placements by soul.
That`s a lie. I don’t have a soul. I know all the right ingredient placements by heart.
Ah, that`s a lie too. I don’t have a heart either. To actually believe that I`m the closest-to-human thing out here in this bar is madness, even though I wear all of my five fingers on each hand and foot. My lashes flutter against the black satin spread over my gaze. I am not just blind, I am anonymous. In this club no one must know my name... see the full text of Sanctuary (pdf)

Michael Široký VII.A8

THE ALBATROS IS FLYING
Captain Frey sat lazily on a stool, leaning against the bar and watching a young boy, barely old enough to grow a beard and dressed in scholarly robes, as he vigorously interrogated one of his crewmen. Frey`s crew made up most of the inn`s current patrons and the group assailed by the young boy`s inquiries seemed very amused by him. After a few exchanged sentences and not so few laughs, no doubt directed at the boy`s age and clothing, one of the crewmen pointed at captain Frey. The boy turned his attention to him and quickly paced through the inn, ignoring everyone else... see the full text of Albatros (pdf)

Beáta Stavělová IV. A8

Jana Kvapilová IV.A8

A FARMER
Once upon a time, there was a Farmer riding on a horse-drawn cart to cut some wood in the forest. Suddenly, the horses stopped. “What is it?” the farmer asked himself. He jumped out of the cart and saw a huge tree trunk fallen down across the forest trail. He became gloomy and sat down on the trunk. Then he leapt as if he was sitting on a bumblebee and took an axe out of his cart... see the full text of Farmer (pdf)

The students awarded for their literary work on the theme of Challenges will receive certificates and book vouchers.
We would like to thank the participants for their excellent and inspirational work as well as to SR GOH for providing the prizes.

English Library and English Department GOH

Přednáška o Afghánistánu

Filip Raclavský, absolvent GOH a UP, dnes (24. 1.) poutavě přiblížil žákům V.A6 a V.B6 Misi OSN v Kosovu, život a Misi EU v Afghánistánu, činnost Útvaru speciálních činností SKPV - Ochrana svědků, Probační a mediační služby ČR a policie. Náš úspěšný absolvent se věnuje také malování, vlastní umělecké tvorbě, říká: „Prostě jsem nemohl odolat pocitu, že musím své nápady a kreativitu přenést na plátno. Mám slabost pro geometrii a dynamickou abstraktní malbu. Věřím, že akční a gestické prvky, spolu s dalšími specifickými technikami, dodávají mým obrazům nezaměnitelný charakter.“ Bylo to milé setkání, děkujeme za něj.

Změna ve vedení ANGLICKÉ SEKCE

Od 1. 1. 2020 přebírá funkci zástupkyně pro Anglickou sekci PhDr. Alena Adamíková, tel. 00420 585711 172, email adamikova@gytool.cz.

Bankéři jdou do škol

Dne 2. 12. 2019 se na gymnáziu Olomouc-Hejčín konal v rámci výuky finanční gramotnosti projekt České bankovní asociace - Bankéři jdou do škol. Prezentace odborníka z ČSOB Jana Volfa na téma Bezpečnost na internetu, zabezpečení počítače i chytrých zařízení byla věnována nejčastějším formám podvodů, a to jak podvodům internetovým jako je např. Phishing, Pharming či ve formě sociálního inženýrství, tak podvodům karetním (Skimming, Shimming, útokům na bankomaty apod.). Akce se zúčastnily třídy III.A6 a III.B6.

Stipendia

Unted World College, www.uwc.cz

První online kolo výběrového řízení začíná 15. října 2019 a končí 15. ledna 2020. United World College se skládá z 18 středních škol po celém světě. Komise každý rok vysílá 4-8 středoškolských studentů z České republiky na jednu zahraniční školu. Tento studijní program trvá dva roky a je zakončen prestižní mezinárodní maturitou International Baccalaureate (IB - více na www.ibo.org).

Nadace OSF - Open Society Fund, www.osf.cz

STIPENDIA PRO STŘEDOŠKOLSKÉ STUDENTY A STUDENTKY
Nadace OSF vyhlašuje 27. ročník výběrového řízení pro studenty a studentky středních škol k získání stipendia na studium na soukromých středních školách v USA a ve Velké Británii na akademický rok 2020/21.

Evropský den jazyků se zahraničními partnery

Evropský den jazyků se slaví od roku 2001 na základě iniciativy Rady Evropy. Jazyková rozmanitost je nástrojem pro dosažení většího mezikulturního porozumění a zároveň důležitou součástí bohatého kulturního dědictví celého našeho kontinentu.

Na anglické sekci hejčínského gymnázia oslavíme v letošním roce tento den společně se zahraničními partnery. Právě v době Evropského dne jazyků navštíví naši školu zahraniční partneři z Maďarska, Nizozemí a USA. Na chodbách naší bilingvy uslyšíte nejen tradiční mix angličtiny a češtiny, ale také nizozemštinu a maďarštinu. Budeme hostit žáky z partnerských škol v Budapešti, nizozemském Doornu, který leží nedaleko Utrechtu, a Owensboro v Kentucky. Hostující žáci budou ubytováni v rodinách českých studentů z naší školy, kteří se zapojili do těchto výměnných programů, a zúčastní se nejen vyučování na anglické sekci, ale i společných volnočasových aktivit. Společně se svými hostiteli si například prohlédnou Olomouc, navštíví Prahu, obohatí své znalosti a poznatky v Pevnosti poznání. Věříme, že tyto akce přinesou jak našim, tak cizím studentům spoustu krásných zážitků. Účastníci budou navíc komunikací posilovat svou znalost angličtiny a ocení, jak je důležité pro život plynně ovládat tento světový jazyk.

Vítejte naši přátelé v Olomouci!
WELCOME IN OLOMOUC, OUR FRIENDS!
ÜDVÖZÖLJÜK OLOMOUC -BAN, BARÁTAINKAT!
WELKOM IN OLOMOUC, ONZE VRIENDEN!

Adaptační pobyt I.A6 a I.B6, 16. – 18. 9. 2019 Bouzov – Kozov

Ve středu ráno vyrazila třída I.B6 společně s paralelní třídou anglické sekce na adaptační pobyt do Kozova. Autobus zavezl studenty k hotelu Valáškův grunt, kde byli ubytováni na 2 až 4 – lůžkových pokojích. Organizátoři ze Sdružení D připravili bohatý seznamovací program na téma „Kód Turing“.

Studenti si mohli nejen najít nové přátele a vzájemně si popovídat, ale i poznat jeden druhého v různých situacích. Při řešení úkolů a luštění šifer využívali svých silných stránek, učili se spolupráci i rozdělování rolí. Při týmových hrách si zkusili vytvářet strategie a nacházet možná řešení. Nechyběly ani venkovní aktivity, sport a závěrečný výšlap na hrad Bouzov.

Návštěva z USA

Poslední květnový den navštívila naši školu paní Angela Falter Thomas, Ph.D., US Fulbright Scholar in the Czech Republic (2018 -2019), profesorka Bowling Green State University v Ohiu ve Spojených státech. Tato nesmírně milá a srdečná dáma s námi ve škole strávila celý den. Besedovala se studenty v hodinách, hovořila s jejich vyučujícími, seznámila se s naší školou a poobědvala v naší školní jídelně. Dokonce našla studenta oblečeného do mikiny s logem svého oblíbeného sportovního týmu z Ohia. Děkujeme za návštěvu, Angelo!

English Speaking Zone

S Novým rokem 2018 přišla do třetího podlaží budovy bilingvní sekce English Speaking Zone. Kdo je tato tajemná neznámá? Prosím, seznamte se. English Speaking Zone je prostor inspirovaný myšlenkou dvojjazyčnosti.  Je to prostor, ve kterém je upřednostňovaným jazykem komunikace angličtina. Je to prostor, kde si můžete s vyučujícím na dozoru užít small talk (neformálně si anglicky pokecat třeba o počasí či jarní únavě) nebo si do kabinetů na patře přijít anglicky dohodnout, kdy si napíšete náhradní test nebo vypůjčit Animal Farm. Je to prostor, ze kterého na kolemjdoucí dýchne rytmus jambického pentametru (to je možná trošku přehnané, ale fantazie mě tam pouští) nebo alespoň vybraných souhlásek a samohlásek češtině neznámých.

English Speaking Zone není prostor ostře diktovaný pravidly, ale především prostor hry v každodennosti. Když se otevřou dveře kabinetu Shakespeare (rozuměj BKA1), nezvýší se na příchozí hlas ve výtce, že porušují pravidla komunikace a mluví česky. Sorry, this is the English Speaking Zone, usmívám se. Někdy vnímám překvapení, jindy pobavení a úsměv. Sure. Všichni studenti si zatím s touto výzvou hravě poradili. Zvyk je někdy jen železná košile. Otevřu dveře a česky volám na kolegyni na chodbě, se kterou si domlouvám odpolední schůzku. Míjí mne dvojice maturantů. Sorry, this is the English Speaking Zone, vychutnávají si mě. A tak hrajeme dál. Nejsme ani jazykoví praváci, ani jazykoví leváci – jsme na cestě k jazykové ambidextrii.