Právě teď / Right now

Hodnocení první a druhé části výměnného pobytu Gymnázia Olomouc-Hejčín a Gymnázia Milana Hodžu v Sučanech na Slovensku

První část výměny obou škol proběhla na Gymnáziu Olomouc-Hejčín v termínu 21.-27.3.2019. Naše škola přivítala 8 slovenských studentů a jejich učitelku Katarínu Burdelovou. Kromě výuky studenti absolvovali také prohlídku Olomouce, navštívili Pevnost poznání, společně podnikali výlety po okolí Olomouce, a jeden den strávili v Praze, kde navštívili česko-slovenskou výstavu v historické budově Národního Muzea. Výměnný pobyt se velmi vydařil, všichni studenti si týden užili a těší se na druhou část výměny, která proběhne v Sučanech na Slovensku v termínu 24.-30.4.2019.
Jana Piechová

Druhá část výměny obou škol proběhla na Bilingválném gymnáziu Milana Hodžu v Sučanech na Slovensku v termínu 24.-30.4.2019. Výměny se zúčastnilo 9 studentů tříd 3.AB6 našeho gymnázia. Studenti byli ubytováni v rodinách svých sučanských protějšků. Protože je ale sučanské gymnázium internátní školou, bydleli 4 studenti přes týden se svými partnery na internátě, měli tedy možnost poznat studentský život i z této strany. Na víkend se pak všichni rozjeli do svých rodin, kde měli připravený program – navštívili různá města a kulturní památky. V pracovní dny studenti absolvovali několik vyučovacích hodin angličtiny a odborných předmětů v angličtině. Měli jsme rovněž to štěstí, že jsme se společně se studenty bilingvního gymnázia podívali do Slovenské národní knihovny v Martině na uvedení nového anglického překladu Hviezdoslavových Krvavých sonetů. Při této příležitosti jsme také vyslechli rozhovor s autorem překladu a zhlédli ukázku akademické debaty sučanských studentů. Výměnný pobyt se všem studentům velmi líbil a přáli by si vrátit se do Sučan znovu v příštím školním roce.

Hodnocení studentky Marie Zatloukalové:
„Vypadalo to jako normální čtvrtek, ale osm lidí z naší třídy to vidělo jinak. Po čtvrté hodině jsme odešli z vyučování a vešli do jídelny, byli tam. Osm studentů, které jsme na naší škole ještě neviděli. Nejistota se dala krájet, ale jen během prvních okamžiků, protože za chvíli jsme už všichni seděli nad jídlem z naší jídelny, a jak všichni víte u jídla jde hovor vždycky lépe.
Během prvního odpoledne jsme jim ukázali krásy a skvosty naší Olomouce. Provedli jsme je náměstím a všichni společně jsme se seznamovali v čajovně. Počáteční nejistoty začaly upadat a atmosféra se zlepšovala. Další dny byli nejúžasnějšími dny v našich životech. Byli jsme na skvělých místech a zažili nezapomenutelné zážitky, které v nás zůstanou do konce života. Poznávali jsme navzájem své kultury, nacházeli, co máme společné a v čem se lišíme. Nejednou se nám stalo, že jsme přeskočili do slovenštiny a oni naopak pověděli větu česky. Všichni jsme byli s celou výměnou nad míru spokojeni a loučení ve středu ráno bylo opravdu těžké, všem nám přišlo, že přijeli teprve včera. Zkrátka tyto krásné dny uběhly jako voda a doufáme, že stejně rychle uběhne i doba, než pojedeme my do Sučan.“

Nová zahraniční výměna: Olomouc – Sučany

Gymnázium Olomouc-Hejčín otvírá dveře spolupráci s novým zahraničním partnerem, s dvojjazyčným slovensko-anglickým Gymnáziem Milana Hodžu v Sučanech na Slovensku, které vzniklo stejně jako hejčínská anglická sekce v roce 1991.

Obě gymnázia spojují principy bilingvního vzdělávání. Podobně jako u nás se i na gymnáziu v Sučanech vyučují předměty matematika, fyzika, chemie, biologie, zeměpis a dějepis v anglickém jazyce. Škola má svou jedinečnou atmosféru a stejně jako my nabízí studentům kromě kvalitního vzdělávání také široké možnosti mimoškolních aktivit. Příkladem je debatní klub, který je mnohonásobným vítězem slovenské debatní ligy a reprezentuje Slovensko na mezinárodních soutěžích.

Tento nový projekt je založen na spolupráci učitelů a výměně studentů obou škol. Studenti ze Sučan navštíví anglickou sekci na Hejčíně a hejčínští studenti absolvují krátkodobé studijní pobyty na našem novém partnerském gymnáziu.

První ročník výměny studentů obou škol je naplánován na podzim 2018 a jaro 2019. Výměna je určena zejména žákům 3. ročníku anglické sekce.  V současné době se rozbíhají přípravy tohoto projektu na plné obrátky, včetně hledání případných sponzorů. Podpora vzdělávání a výměnné pobyty studentů v zahraničí jsou tou nejlepší investicí, protože jsou zdrojem inspirace, nových podnětů a zážitků, a tím i příležitostí pro další cestu vpřed. Ne nadarmo se říká, že lépe jednou vidět a prožít než stokrát slyšet.

Pokud Vás myšlenka spolupodílet se na tomto česko-slovenském projektu zaujala, prosím, kontaktujte RNDr. Karla Pohaněla, pohanel@gytool.cz, tel. +420775369167. Uvítáme finanční i materiální sponzoring této akce.

Jana Piechová a Markéta Letáková

English Speaking Zone

S Novým rokem 2018 přišla do třetího podlaží budovy bilingvní sekce English Speaking Zone. Kdo je tato tajemná neznámá? Prosím, seznamte se. English Speaking Zone je prostor inspirovaný myšlenkou dvojjazyčnosti.  Je to prostor, ve kterém je upřednostňovaným jazykem komunikace angličtina. Je to prostor, kde si můžete s vyučujícím na dozoru užít small talk (neformálně si anglicky pokecat třeba o počasí či jarní únavě) nebo si do kabinetů na patře přijít anglicky dohodnout, kdy si napíšete náhradní test nebo vypůjčit Animal Farm. Je to prostor, ze kterého na kolemjdoucí dýchne rytmus jambického pentametru (to je možná trošku přehnané, ale fantazie mě tam pouští) nebo alespoň vybraných souhlásek a samohlásek češtině neznámých.

English Speaking Zone není prostor ostře diktovaný pravidly, ale především prostor hry v každodennosti. Když se otevřou dveře kabinetu Shakespeare (rozuměj BKA1), nezvýší se na příchozí hlas ve výtce, že porušují pravidla komunikace a mluví česky. Sorry, this is the English Speaking Zone, usmívám se. Někdy vnímám překvapení, jindy pobavení a úsměv. Sure. Všichni studenti si zatím s touto výzvou hravě poradili. Zvyk je někdy jen železná košile. Otevřu dveře a česky volám na kolegyni na chodbě, se kterou si domlouvám odpolední schůzku. Míjí mne dvojice maturantů. Sorry, this is the English Speaking Zone, vychutnávají si mě. A tak hrajeme dál. Nejsme ani jazykoví praváci, ani jazykoví leváci – jsme na cestě k jazykové ambidextrii.