ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Právě teď / Right now

HEY TALKS 2022

This school year 2022-23 we are starting the first year of our school competition in speaking, HEY TALKS, and make it our tradition for the years to come. We will use a format similar to TED Talks and motivate our students to make a short speech on a chosen topic (personal or academic) that could be inspirational for others. The length could vary based on age/ level of English (1-5 minutes).

Hejčínský Gaudeamus 2022

Hejčínský veletrh vysokých škol, na kterém absolventi gymnázia předávají maturantům své zkušenosti z vysokoškolských studií a pracovního života. Letošní ročník se uskuteční 16. 9. 2022. Více na www.hejcinskygaudeamus.cz

Přijímačky 2022/2023

V následujícím školním roce 2022/23 otevíráme 2 třídy, do kterých přijímáme 56 žáků. Více informací naleznete v sekci Přijímací zkoušky, popř přímo na webu školy. Přejeme hodně štěstí :-)

Maturity 2022

Maturita na podzim, maturita s jistotou. Někdo září, někdo v září. Tak tohle u nás neplatí - my se poctivě připravujeme:-) Informace k maturitě z angličtiny naleznete na stránkách předmětové komise AJ pro G6

AWARDS for Creative Writing, TED Talk or Slam Poetry 2021

POETRY - FICTION

FIRST PLACE

Kamila Strnadová III.B6 for an original piece of writing on the theme of Isolation
Pavla Krumniklová VI.A6 for original fiction written in rich language on the theme of Isolation
Magdaléna Bažantová II.B8 for touching poetry on the theme of Isolation

SECOND PLACE

Tatiana Galčenková II.B6 for a powerful set of poems and paintings on the theme of Isolation

THIRD PLACE

Ondřej Sedlák II.B6 for a carefully designed story on the theme of Isolation
Beáta Stavělová V.A8 for beautiful sensual poetry on the theme of Isolation
Amélia Cápec III.A for a gripping and original story on the theme of Isolation

TED TALKS COMPETITION - special award

Vendelín Filip III.A6 for a thought-provoking speech on the theme of Education

Rok v USA zdarma - americká vládní stipendium FLEX pro středoškoláky

Čeští středoškoláci a středoškolačky se mohou letos na podzim opět ucházet o americké vládní stipendium Future Leaders Exchange (FLEX), které vybraným studentům a studentkám umožní strávit rok v USA zdarma. On-line přihláška na školní rok 2021–22 je dostupná do 15. října na odkaze https://ais.americancouncils.org/flex.

Program FLEX financuje Ministerstvo zahraničí USA a za víc než čtvrt století existence ho absolvovalo na 29 000 studentů z Evropy a Asie. FLEXu se původně mohli účastnit jen studenti z bývalých sovětských republik, v posledních letech se ale rozšiřuje i do dalších zemí.

Loni v srpnu s ním do USA odletělo prvních deset českých středoškoláků a středoškolaček ze všech koutů republiky. Letošní vítězové stipendia si kvůli pandemii nového koronaviru budou muset na svůj odlet počkat do příštího léta. Tento podzim tedy hledáme několik studentů a studentek (přesný počet ještě neznáme), kteří tuto "odloženou" skupinu za rok v létě doplní.

Od ostatních programů, které zajišťují roční studijní pobyty v USA, se FLEX liší především tím, že se za něj nic neplatí. Americká vláda stipendistům uhradí cestovní náklady a základní zdravotní pojištění, zajistí ubytování v prověřené hostitelské rodině a docházku na místní střední škole. Studentům také vyplácí měsíční kapesné na základní osobní potřeby a společenské aktivity.

The Creative Writing Competition 2020 - Results

This year´s special awards were presented to the following students:

Pavla Krumniklová V.A6

SANCTUARY
You`d think the mask over my eyes makes me utterly blind. You`d be right. I, surrounded by my close friend Darkness, know all the right ingredient placements by soul.
That`s a lie. I don’t have a soul. I know all the right ingredient placements by heart.
Ah, that`s a lie too. I don’t have a heart either. To actually believe that I`m the closest-to-human thing out here in this bar is madness, even though I wear all of my five fingers on each hand and foot. My lashes flutter against the black satin spread over my gaze. I am not just blind, I am anonymous. In this club no one must know my name... see the full text of Sanctuary (pdf)

Michael Široký VII.A8

THE ALBATROS IS FLYING
Captain Frey sat lazily on a stool, leaning against the bar and watching a young boy, barely old enough to grow a beard and dressed in scholarly robes, as he vigorously interrogated one of his crewmen. Frey`s crew made up most of the inn`s current patrons and the group assailed by the young boy`s inquiries seemed very amused by him. After a few exchanged sentences and not so few laughs, no doubt directed at the boy`s age and clothing, one of the crewmen pointed at captain Frey. The boy turned his attention to him and quickly paced through the inn, ignoring everyone else... see the full text of Albatros (pdf)

Beáta Stavělová IV. A8

Jana Kvapilová IV.A8

A FARMER
Once upon a time, there was a Farmer riding on a horse-drawn cart to cut some wood in the forest. Suddenly, the horses stopped. “What is it?” the farmer asked himself. He jumped out of the cart and saw a huge tree trunk fallen down across the forest trail. He became gloomy and sat down on the trunk. Then he leapt as if he was sitting on a bumblebee and took an axe out of his cart... see the full text of Farmer (pdf)

The students awarded for their literary work on the theme of Challenges will receive certificates and book vouchers.
We would like to thank the participants for their excellent and inspirational work as well as to SR GOH for providing the prizes.

English Library and English Department GOH

MATURITA COVID 19

Milé maturantky a milí maturanti,
rádi bychom s Vámi sdíleli několik informací, které se týkají organizace písemné maturitní zkoušky z anglického jazyka. Jak již víte, zkouška proběhne v pondělí 25. května 2020 od 9.00 hod.

Rozdělení do skupin

Maturitní třídy na G6 budou v rámci zkoušky letos rozděleny do šesti skupin. Skupiny třídy VI.A6 budou umístěny v učebnách 6A6, 5B6 a 5A6. Třída VI.B6 bude rozdělena do tří skupin, umístěných v učebnách 3A6, 1B6 a 2B6. Přesný rozpis umístění studentů ve skupinách najdete níže. Prosím podívejte se předem, ve které učebně, budete zkoušku vykonávat. V pondělí 25. 5. přijďte prosím do školy s určitým předstihem (8.30 - 8.45) a běžte rovnou do určené učebny.

Učebna 6.A6

Lukáš Faksa
Sára Frühaufová
Štěpán Jára
Karel Kavalec
Matěj Kolář
Hubert Koutník
Andrea Krejzlíková
Michal Kůřil

Učebna 5.B6

Valérie Machová
Polina Maximova
Sára Monetti
Nikola Navrátilová
Vojtěch Pavela
Aneta Ratajská
Vojtěch Ratajský
Matyáš Rec

Učebna 5.A6

Anna Richterková
Matěj Schwarz
Natálie Štěpaníková
Ondřej Šváb
Kristýna Utíkalová
Anežka Uvízlová
Ivana Vlachová
Valerie Volfová
Adam Zdráhal

Učebna 3.A6

Filip Březina
Melisa Ćatović
Karin Daniele
Alena Dohnálková
Jakub Holubík
Alice Kaniová
Markéta Knapková
Tomáš Konrád
Edward Samuel Mnatsakanyan

Učebna 1.B6

Jubilea Kučerová
Daniel Kurek
Gabriela Nakládalová
Dita Pecháčková
Matěj Pešek
Veronika Přikrylová
Matěj Rieger
Tim Slimáček
Adéla Stolínová

Učebna 2.B6

Jakub Svoboda
Jakub Šálek
Michal Tkáčik
Lan Anh Tran
Nela Vitovjáková
Lenka Vojtová
Matouš Vrána
Ondřej Žuffa-Kunčo

Vrácení vypůjčených literárních titulů

V pondělí 25. 5 s sebou prosím přineste k vrácení svou kopii All My Sons, popř. jiné knihy (Animal Farm, Lord of the Flies), které jste si na opakování literatury vypůjčili. Knihy prosím odevzdejte vyučujícím dozorujícím na chodbách, kteří budou mít k dispozici jmenný seznam maturantů. Do něj zapíší, které knihy jste vrátili, a jejich čísla. Děkujeme, že si knihy připravíte a v den zkoušky přinesete. Pomůžete nám tímto zjednodušit proces vracení vypůjčené literatury.

Organizace zkoušky

Písemná zkouška začne v 9.00. Prvních pět minut bude využito k předání nezbytných instrukcí a rozdání obálek s písemnou zkouškou. Samotná zkouška bude probíhat od 9.05 do 10.35. Studenti se speciálně upravenými podmínkami (SPUO) budou moci pracovat až do 11.00 hod. Během zkoušky není dovoleno používat jakékoliv pomůcky (slovníky, mobilní telefony apod). Elektronická zařízení, která u sebe budete mít, prosím před zahájením zkoušky vypněte a odložte je do tašky. Odpovědi prosím zapisujte propiskou nebo perem, nikoliv tužkou. Jestliže máte v rámci speciálně upravených podmínek (SPUO) nárok pracovat na počítači, bude vám školou zajištěn a v učebně instalován laptop. Pokud si přinesete s sebou na zkoušku nápoj, prosím položte jej vedle sebe na lavici. Během zkoušky není dovoleno hovořit s ostatními studenty ve skupině. Své otázky směřujte výhradně na zadávajícího učitele. Děkujeme, že budete tato pravidla respektovat, a tím celé skupině pomůžete vytvořit příjemnou pracovní atmosféru.

Věříme, že navzdory bezprecendentním okolnostem, za kterých se letos maturitní zkoušky uskuteční, proběhne celý proces hladce a bez komplikací. Těšíme se, že se s vámi po tak dlouhém časem opět uvidíme, a přejeme hodně zdaru do posledních dnů přípravy.

Na shledanou se těší
Hana Mádrová a celý maturitní tým

Přednáška o Afghánistánu

Filip Raclavský, absolvent GOH a UP, dnes (24. 1.) poutavě přiblížil žákům V.A6 a V.B6 Misi OSN v Kosovu, život a Misi EU v Afghánistánu, činnost Útvaru speciálních činností SKPV - Ochrana svědků, Probační a mediační služby ČR a policie. Náš úspěšný absolvent se věnuje také malování, vlastní umělecké tvorbě, říká: „Prostě jsem nemohl odolat pocitu, že musím své nápady a kreativitu přenést na plátno. Mám slabost pro geometrii a dynamickou abstraktní malbu. Věřím, že akční a gestické prvky, spolu s dalšími specifickými technikami, dodávají mým obrazům nezaměnitelný charakter.“ Bylo to milé setkání, děkujeme za něj.

Změna ve vedení ANGLICKÉ SEKCE

Od 1. 1. 2020 přebírá funkci zástupkyně pro Anglickou sekci PhDr. Alena Adamíková, tel. 00420 585711 172, email adamikova@gytool.cz.

Výlet do Prahy očima studenta

Výlet jsme si neskutečně užili, sice byla prohlídka daleko kratší než jsem čekal, ale bylo velmi zajímavé podívat se do takto soukromé části hradu. Mimo to, jsme šli do Katedrály Svatého Víta, která byla opravdu nádherná. Prohlédli jsme si vánoční centrum Prahy a využili jsme čas také k nakoupení vánočních originálních dárků z Prahy pro naše blízké nebo třeba půjčení si elektrických koloběžek. Myslím si, že mluvím za celou třídu, když řeknu, že se mi výlet opravdu líbil.
Honza Soušek, II.A

Bankéři jdou do škol

Dne 2. 12. 2019 se na gymnáziu Olomouc-Hejčín konal v rámci výuky finanční gramotnosti projekt České bankovní asociace - Bankéři jdou do škol. Prezentace odborníka z ČSOB Jana Volfa na téma Bezpečnost na internetu, zabezpečení počítače i chytrých zařízení byla věnována nejčastějším formám podvodů, a to jak podvodům internetovým jako je např. Phishing, Pharming či ve formě sociálního inženýrství, tak podvodům karetním (Skimming, Shimming, útokům na bankomaty apod.). Akce se zúčastnily třídy III.A6 a III.B6.

Stipendia

Unted World College, www.uwc.cz

První online kolo výběrového řízení začíná 15. října 2019 a končí 15. ledna 2020. United World College se skládá z 18 středních škol po celém světě. Komise každý rok vysílá 4-8 středoškolských studentů z České republiky na jednu zahraniční školu. Tento studijní program trvá dva roky a je zakončen prestižní mezinárodní maturitou International Baccalaureate (IB - více na www.ibo.org).

Nadace OSF - Open Society Fund, www.osf.cz

STIPENDIA PRO STŘEDOŠKOLSKÉ STUDENTY A STUDENTKY
Nadace OSF vyhlašuje 27. ročník výběrového řízení pro studenty a studentky středních škol k získání stipendia na studium na soukromých středních školách v USA a ve Velké Británii na akademický rok 2020/21.

Remake project

Our year one students of the English section are incredibly creative and we would like to share with you some of their amazing remake photos based on original, famous paintings.

Prváci na anglické sekci jsou mimořádně kreativní a rádi by se s vámi podělili o pár svých úžasných fotografických reprodukcí známých obrazů.

Výměnný pobyt Olomouc-Owensboro

Na přelomu září a října 2019 pokračoval další úspěšnou etapou výměnný pobyt mladých středoškoláků z Owensboro, Kentucky, USA na Gymnáziu Olomouc – Hejčín, Česká Republika.

Mladí Američané se účastnili výuky spolu s žáky z šestiletého česko-anglického studia. Během svého pobytu v České Republice navštívili Lanové Centrum v Olomouci, kde obratně šplhali ve výškách a týmově spolupracovali, aby uspěli v překonání překážek, dále pak Pevnost Poznání, kde si vyzkoušeli mnoho fyzikálních experimentů a otestovali si své znalosti anatomie mozku. Prohlédli si zázemí ESC v Olomouci, kde se konají závody v parkurovém skákání i drezůře koní. Navštívili Střední zdravotní školu a ZŠ a MŠ Svatoplukova v Řepčíně, kde se zapojili do výuky a potkali se s žáky od předškoláků, prváčků, žáků druhého stupně až po středoškoláky. Navštívili baziliku i ZOO na Svatém Kopečku. Byli přivítáni na radnice Statutárního města Olomouce, kde si popovídali s náměstkem primátora Karlem Konečným. Prožili si oslavy 25. výročí Hejčínského sboru na představení Zbojnická Balada i na Galakoncertu v Redutě. Obdivovali mnoho historických a krásných míst a jiných zajímavostí nejen Olomouce a Olomouckého Kraje, ale také našeho hlavního města Prahy.


Projekt by se ovšem nemohl uskutečnit bez finanční podpory Statutárního města Olomouc. Příští podzim má do USA na oplátku vyrazit další skupina hejčínských studentů.

Návštěva z Owensboro ve výuce

Ve středu 8. října nás v hodinách angličtiny prvních a druhých ročníků bilingvy navštívila skupina amerických středoškoláků z města Owensboro v Kentucky. S našimi studenty diskutovali o školství v USA a ČR, životním stylu a svých zkušenostech v rámci návštěvy České republiky. Owensboro je partnerským městem Olomouce, se kterým naše škola již řadu let uskutečňuje výměnné pobyty. V příštím kalendářním roce to bude skupina hejčínských studentů, která tentokrát navštíví naše přátele v Kentucky.

Výměnný pobyt s Maďarskem

Poslední zářijový týden (23. 9.-29. 9. 2019) jsem se zúčastnila výměnného programu s BME International Secondary School Budapešť (Maďarsko). Tento program mi dal plno nových zkušeností a pomohl mi zlepšit angličtinu. Byla jsem velmi potěšena, že i když mám za sebou teprve rok intenzivní angličtiny, neměla jsem problém domluvit se.

Studenti z Maďarska byli velice milí, přátelští a dobře se s nimi komunikovalo. Všechny nás potěšil výlet do Prahy, který byl velice dobře zorganizovaný a my jsme tak mohli zahraničním studentům ukázat krásy hlavního města České republiky. Také prohlídka Olomouce byla pro ně velice zajímavá. Měli také možnost zúčastnit se výuky předmětů v angličtině. Myslím si, že se maďarským studentům v Olomouci a v naší škole líbilo. Jsem ráda, že jsem se do výměnného programu přihlásila a doporučila bych to i všem ostatním. Skvěle jsem si procvičila angličtinu a získala nové přátele.

Natálie Korcanová, 2.A6

Evropský den jazyků se zahraničními partnery

Evropský den jazyků se slaví od roku 2001 na základě iniciativy Rady Evropy. Jazyková rozmanitost je nástrojem pro dosažení většího mezikulturního porozumění a zároveň důležitou součástí bohatého kulturního dědictví celého našeho kontinentu.

Na anglické sekci hejčínského gymnázia oslavíme v letošním roce tento den společně se zahraničními partnery. Právě v době Evropského dne jazyků navštíví naši školu zahraniční partneři z Maďarska, Nizozemí a USA. Na chodbách naší bilingvy uslyšíte nejen tradiční mix angličtiny a češtiny, ale také nizozemštinu a maďarštinu. Budeme hostit žáky z partnerských škol v Budapešti, nizozemském Doornu, který leží nedaleko Utrechtu, a Owensboro v Kentucky. Hostující žáci budou ubytováni v rodinách českých studentů z naší školy, kteří se zapojili do těchto výměnných programů, a zúčastní se nejen vyučování na anglické sekci, ale i společných volnočasových aktivit. Společně se svými hostiteli si například prohlédnou Olomouc, navštíví Prahu, obohatí své znalosti a poznatky v Pevnosti poznání. Věříme, že tyto akce přinesou jak našim, tak cizím studentům spoustu krásných zážitků. Účastníci budou navíc komunikací posilovat svou znalost angličtiny a ocení, jak je důležité pro život plynně ovládat tento světový jazyk.

Vítejte naši přátelé v Olomouci!
WELCOME IN OLOMOUC, OUR FRIENDS!
ÜDVÖZÖLJÜK OLOMOUC -BAN, BARÁTAINKAT!
WELKOM IN OLOMOUC, ONZE VRIENDEN!

Adaptační pobyt I.A6 a I.B6, 16. – 18. 9. 2019 Bouzov – Kozov

Ve středu ráno vyrazila třída I.B6 společně s paralelní třídou anglické sekce na adaptační pobyt do Kozova. Autobus zavezl studenty k hotelu Valáškův grunt, kde byli ubytováni na 2 až 4 – lůžkových pokojích. Organizátoři ze Sdružení D připravili bohatý seznamovací program na téma „Kód Turing“.

Studenti si mohli nejen najít nové přátele a vzájemně si popovídat, ale i poznat jeden druhého v různých situacích. Při řešení úkolů a luštění šifer využívali svých silných stránek, učili se spolupráci i rozdělování rolí. Při týmových hrách si zkusili vytvářet strategie a nacházet možná řešení. Nechyběly ani venkovní aktivity, sport a závěrečný výšlap na hrad Bouzov.

Anglická sekce se otevírá světu

Anglická sekce na Gymnáziu, Olomouc- Hejčín je moderní, dynamickou, a hlavně otevřenou školou pro studenty z celého světa. Letos naše škola přijala do svých lavic několik studentů z Asie, Ameriky a západní Evropy. Ve třídách se začali vzdělávat studenti z Itálie, Japonska, Thajska a Spojených států amerických.

Zahraniční středoškoláci mají možnost se společně se svou třídou účastnit výuky v naší škole. Při každodenním setkávání tak našim žákům zprostředkovávají informace o kultuře, zvyklostech i jazyku země, ze které pocházejí.

Mezikulturní zkušenost, touha poznat život a jazyk nové země, ale i touha osamostatnit se a vyspět – to jsou důvody, proč studenti přijíždějí do České republiky.

Welcome to the Czech Republic!!

Zájezd do Velké Británie

Na přelomu srpna a září jsme se ( třídy IV.A6, IV.B6 a několik žáků ze VII.A8 ) účastnili jedenáctidenního poznávacího zájezdu do Velké Británie.

Naše putování začalo v Londýně, kde jsme strávili celkem dva dny. Nadchly nás dominanty tohoto rušného velkoměsta, jako Tower of London, Tower Bridge, Buckingham Palace, St Paul´s Cathedral a mnoho jiných. Ti odvážnější z nás, kteří netrpí závratí, neodolali a obdivovali město z výšky London Eye. S Londýnem jsme se pak rozloučili plavbou lodí po Temži k nultému poledníku v Greenwich.

Učarovala nám však také další britská města, jako např. malebný Chester, rodiště W. Shakespeara Stradford nad Avonou, Beatles proslavený Liverpool či Edinburgh, jehož návštěvu nám zpříjemňovaly tóny linoucí se z dud skotských dudáků.

Během zájezdu jsme se ocitli i v srdci skotské přírody u jezera Loch Ness a Scottish Highlands, která nás přivítala typicky skotským mrholením. Dozvěděli jsme se, že Skoti, zvyklí na časté deště, takovéto dny označují krásným eufemistickým výrazem – lovely soft day.

Všechny fanoušky Harryho Pottera potěšila zase návštěva hradu Alnwick a Christ Church College v Oxfordu, kde se natáčely některé scény filmu.

Přestože byl program velmi nabitý, zbyl nám čas i na osobní volno a samozřejmě nákupy suvenýrů. Po celou dobu naší cesty nás doprovázela velmi milá paní průvodkyně Ivetka, od níž jsme se dozvěděli něco z anglické a skotské historie a spoustu dalších zajímavostí.

K. Konečná, H. Talafousová IV.A6, Mgr. B. Menoušková

Zahájení školního roku na anglické sekci Gymnázia, Olomouc-Hejčín, Tomkova 45

V pondělí 2. 9. 2019 krátce po osmé hodině ranní se největší hejčínská učebna zaplnila novými žáky všech oborů vzdělání na našem gymnáziu. Slavnostní zahájení otevřela studentská hymna Gaudeamus igitur.

Ředitel školy v krátkém projevu slavnostně uvítal žáky osmiletého, čtyřletého i šestiletého česko-anglického oboru vzdělání, krátce jim představil školu a vyjádřil přesvědčení, že se jim bude u nás líbit. Současně představil své zástupce a popsal jejich oblasti, které řídí. Potom se žáci se svými třídními rozešli do svých učeben.

Na naší bilingvě jsme uvítali 60 nových mladých tváří a rádi bychom jim jménem všech učitelů anglické sekce popřáli úspěchy, nové kamarády, možná na celý život, a příjemný pobyt na naší bilingvě. Současně se žáky vítáme na naší bilingvě také všechny nové učitele, kteří přišli do našich řad.

Milí prvňáci a milí noví kolegové a kolegyně, Welcome on board!

Návštěva z USA

Poslední květnový den navštívila naši školu paní Angela Falter Thomas, Ph.D., US Fulbright Scholar in the Czech Republic (2018 -2019), profesorka Bowling Green State University v Ohiu ve Spojených státech. Tato nesmírně milá a srdečná dáma s námi ve škole strávila celý den. Besedovala se studenty v hodinách, hovořila s jejich vyučujícími, seznámila se s naší školou a poobědvala v naší školní jídelně. Dokonce našla studenta oblečeného do mikiny s logem svého oblíbeného sportovního týmu z Ohia. Děkujeme za návštěvu, Angelo!

Hodnocení první a druhé části výměnného pobytu Gymnázia Olomouc-Hejčín a Gymnázia Milana Hodžu v Sučanech na Slovensku

První část výměny obou škol proběhla na Gymnáziu Olomouc-Hejčín v termínu 21.-27.3.2019. Naše škola přivítala 8 slovenských studentů a jejich učitelku Katarínu Burdelovou. Kromě výuky studenti absolvovali také prohlídku Olomouce, navštívili Pevnost poznání, společně podnikali výlety po okolí Olomouce, a jeden den strávili v Praze, kde navštívili česko-slovenskou výstavu v historické budově Národního Muzea. Výměnný pobyt se velmi vydařil, všichni studenti si týden užili a těší se na druhou část výměny, která proběhne v Sučanech na Slovensku v termínu 24.-30.4.2019.
Jana Piechová

Druhá část výměny obou škol proběhla na Bilingválném gymnáziu Milana Hodžu v Sučanech na Slovensku v termínu 24.-30.4.2019. Výměny se zúčastnilo 9 studentů tříd 3.AB6 našeho gymnázia. Studenti byli ubytováni v rodinách svých sučanských protějšků. Protože je ale sučanské gymnázium internátní školou, bydleli 4 studenti přes týden se svými partnery na internátě, měli tedy možnost poznat studentský život i z této strany. Na víkend se pak všichni rozjeli do svých rodin, kde měli připravený program – navštívili různá města a kulturní památky. V pracovní dny studenti absolvovali několik vyučovacích hodin angličtiny a odborných předmětů v angličtině. Měli jsme rovněž to štěstí, že jsme se společně se studenty bilingvního gymnázia podívali do Slovenské národní knihovny v Martině na uvedení nového anglického překladu Hviezdoslavových Krvavých sonetů. Při této příležitosti jsme také vyslechli rozhovor s autorem překladu a zhlédli ukázku akademické debaty sučanských studentů. Výměnný pobyt se všem studentům velmi líbil a přáli by si vrátit se do Sučan znovu v příštím školním roce.

Hodnocení studentky Marie Zatloukalové:
„Vypadalo to jako normální čtvrtek, ale osm lidí z naší třídy to vidělo jinak. Po čtvrté hodině jsme odešli z vyučování a vešli do jídelny, byli tam. Osm studentů, které jsme na naší škole ještě neviděli. Nejistota se dala krájet, ale jen během prvních okamžiků, protože za chvíli jsme už všichni seděli nad jídlem z naší jídelny, a jak všichni víte u jídla jde hovor vždycky lépe.
Během prvního odpoledne jsme jim ukázali krásy a skvosty naší Olomouce. Provedli jsme je náměstím a všichni společně jsme se seznamovali v čajovně. Počáteční nejistoty začaly upadat a atmosféra se zlepšovala. Další dny byli nejúžasnějšími dny v našich životech. Byli jsme na skvělých místech a zažili nezapomenutelné zážitky, které v nás zůstanou do konce života. Poznávali jsme navzájem své kultury, nacházeli, co máme společné a v čem se lišíme. Nejednou se nám stalo, že jsme přeskočili do slovenštiny a oni naopak pověděli větu česky. Všichni jsme byli s celou výměnou nad míru spokojeni a loučení ve středu ráno bylo opravdu těžké, všem nám přišlo, že přijeli teprve včera. Zkrátka tyto krásné dny uběhly jako voda a doufáme, že stejně rychle uběhne i doba, než pojedeme my do Sučan.“

Nová zahraniční výměna: Olomouc – Sučany

Gymnázium Olomouc-Hejčín otvírá dveře spolupráci s novým zahraničním partnerem, s dvojjazyčným slovensko-anglickým Gymnáziem Milana Hodžu v Sučanech na Slovensku, které vzniklo stejně jako hejčínská anglická sekce v roce 1991.

Obě gymnázia spojují principy bilingvního vzdělávání. Podobně jako u nás se i na gymnáziu v Sučanech vyučují předměty matematika, fyzika, chemie, biologie, zeměpis a dějepis v anglickém jazyce. Škola má svou jedinečnou atmosféru a stejně jako my nabízí studentům kromě kvalitního vzdělávání také široké možnosti mimoškolních aktivit. Příkladem je debatní klub, který je mnohonásobným vítězem slovenské debatní ligy a reprezentuje Slovensko na mezinárodních soutěžích.

Tento nový projekt je založen na spolupráci učitelů a výměně studentů obou škol. Studenti ze Sučan navštíví anglickou sekci na Hejčíně a hejčínští studenti absolvují krátkodobé studijní pobyty na našem novém partnerském gymnáziu.

První ročník výměny studentů obou škol je naplánován na podzim 2018 a jaro 2019. Výměna je určena zejména žákům 3. ročníku anglické sekce.  V současné době se rozbíhají přípravy tohoto projektu na plné obrátky, včetně hledání případných sponzorů. Podpora vzdělávání a výměnné pobyty studentů v zahraničí jsou tou nejlepší investicí, protože jsou zdrojem inspirace, nových podnětů a zážitků, a tím i příležitostí pro další cestu vpřed. Ne nadarmo se říká, že lépe jednou vidět a prožít než stokrát slyšet.

Pokud Vás myšlenka spolupodílet se na tomto česko-slovenském projektu zaujala, prosím, kontaktujte RNDr. Karla Pohaněla, pohanel@gytool.cz, tel. +420775369167. Uvítáme finanční i materiální sponzoring této akce.

Jana Piechová a Markéta Letáková

English Speaking Zone

S Novým rokem 2018 přišla do třetího podlaží budovy bilingvní sekce English Speaking Zone. Kdo je tato tajemná neznámá? Prosím, seznamte se. English Speaking Zone je prostor inspirovaný myšlenkou dvojjazyčnosti.  Je to prostor, ve kterém je upřednostňovaným jazykem komunikace angličtina. Je to prostor, kde si můžete s vyučujícím na dozoru užít small talk (neformálně si anglicky pokecat třeba o počasí či jarní únavě) nebo si do kabinetů na patře přijít anglicky dohodnout, kdy si napíšete náhradní test nebo vypůjčit Animal Farm. Je to prostor, ze kterého na kolemjdoucí dýchne rytmus jambického pentametru (to je možná trošku přehnané, ale fantazie mě tam pouští) nebo alespoň vybraných souhlásek a samohlásek češtině neznámých.

English Speaking Zone není prostor ostře diktovaný pravidly, ale především prostor hry v každodennosti. Když se otevřou dveře kabinetu Shakespeare (rozuměj BKA1), nezvýší se na příchozí hlas ve výtce, že porušují pravidla komunikace a mluví česky. Sorry, this is the English Speaking Zone, usmívám se. Někdy vnímám překvapení, jindy pobavení a úsměv. Sure. Všichni studenti si zatím s touto výzvou hravě poradili. Zvyk je někdy jen železná košile. Otevřu dveře a česky volám na kolegyni na chodbě, se kterou si domlouvám odpolední schůzku. Míjí mne dvojice maturantů. Sorry, this is the English Speaking Zone, vychutnávají si mě. A tak hrajeme dál. Nejsme ani jazykoví praváci, ani jazykoví leváci – jsme na cestě k jazykové ambidextrii.